Wielkanoc 2022

Po dwóch latach pandemii, obchody świąt Wielkiej Nocy w tym roku można było w pełni celebrować, przypominając sobie tradycje sprzed lat.

Przygotowania zaczęliśmy w środę, 13 kwietnia od uprzątnięcia świetlicy i terenu przy remizie.

Z uwagi na warunki pogodowe odwołano piątkową drogę krzyżową z cmentarza, której bezpieczne przejście mieliśmy zabezpieczać. Obchody Triduum Paschalnego rozpoczęliśmy od uczestnictwa w liturgii w wielkopiątkowej. Po zakończonym nabożeństwie wystawiliśmy wartę przy Bożym Grobie do godziny 22.

Straż przy grobie rozpoczęliśmy w Wielką Sobotę o godzinie 6. Zmianę wart w sobotę uświetniała swoją obecnością młodzież Gminnej Orkiestry Dętej oraz członkowie OSP Michał Zarych i Łukasz Zarych grający na werblu i puzonie. W godzinach popołudniowych po raz pierwszy w służbie wartowniczej uczestniczyli najmłodsi członkowie naszej jednostki.
Nabożeństwo Wielkiej Soboty rozpoczęliśmy jak co roku od przygotowania ogniska. Po zakończeniu uroczystości sobotnich wystawialiśmy warty do godziny 22.
W tym roku za służbę wartowniczą odpowiadali rozprowadzający: Sebastian Pelczar, Mateusz Liput, Gabriel Glazar, Józef Półchłopek oraz Mateusz Florek.

W Wielką Niedzielę kompania honorowa pod dowództwem druha Radosława Jurczaka wraz z pocztem sztandarowym (Gabriel Glazar, Sebastian Pelczar oraz  Grzegorz Gruszka) udała się o godzine 6.00 do kościoła pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym.  Członkowie naszej jednostki czynnie uczestniczyli w procesji. Druh Andrzej Glazar oraz Józef Półchłopek pełnili służbę przy krzyżu i figurze. Druhowie Jacek Pniak, Grzegorz Lorens, Ryszard Stypuła oraz Mieczysław Krauz nieśli baldachim. Z kolei druhowie Grzegorz Marszałek, Przemysław Królicki, Jakub Jurczak, Jarek Kostyrka, Marcin Niepokój oraz Bartłomiej Rajhel asystowali przy chorągwiach. Uroczystości rezurekcyjne zakończyła wspólna defilada kompanii honorowej oraz Gminnej Orkiestry Dętej.

Serdecznie dziękujemy za udział w uroczystościach oraz ich przygotowanie wszystkim członkom OSP.

S.P.

Zdjęcia: OSP Krościenko Wyżne, Parafia Krościenko Wyżne