Wielkanoc 2020 – inna niż wszystkie…

Od kilku tygodni na terenie naszego kraju panuje pandemia koronawirusa SARSCoV2. Nikt z nas początkowo nie spodziewał się, że wirus sparaliżuje aż tak wiele sfer naszej codzienności, a nawet obchody Świąt Wielkanocnych. Po raz pierwszy od wielu, wielu lat nasi strażacy nie mogli pełnić warty przy Bożym Grobie, przygotować ogniska w Wielką Sobotę, czy uczestniczyć ze sztandarami w mszy rezurekcyjnej. Wszystko to nie było możliwe za sprawą przyjętych środków zapobiegających rozwojowi epidemii. Społeczeństwo bardzo poważnie i odpowiedzialnie zastosowało się do zaleceń władz państwowych i kościelnych. Początkowo w Mszy Świętej mogło uczestniczyć nie więcej niż 50 wiernych, a już pod koniec Wielkiego Postu tylko 5 osób… Ograniczono poruszanie się w przestrzeni publicznej do niezbędnego minimum. W sklepach przez chwilę zaczęło brakować towaru, a wszyscy zostali zobowiązani do zachowywania maksymalnych środków ostrożności: dezynfekcji rąk, zakładania rękawiczek ochronnych czy maseczek, zachowania bezpiecznej odległości od drugiej osoby. Wydawać by się mogło, że taki scenariusz w XXI wieku jest niemożliwy do spełnienia.

Dlatego też całe Triduum Paschalne nie było obchodzone tak, jak do tej pory. W piątek zabrało nas w Liturgii Męki Pańskiej, choć zawsze uczestniczyliśmy w niej licznie, a po jej zakończeniu wystawialiśmy pierwszą wartę przy Bożym Grobie, co w tym roku nie było możliwe.

W Wielką Sobotę nie pełniliśmy warty honorowej od godz. 6.00 do 23:00. Nie przygotowywaliśmy ogniska, a w liturgii reprezentował nas jeden strażak OSP Krościenko Wyżne, Wójt Gminy Krościenko Wyżne – dh Mateusz Liput, który jak co roku podczas liturgii słowa przygotowywał pierwsze z czytań o stworzeniu świata.

Nadeszła niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Postanowiliśmy wystawić jedną, symboliczną wartę przy Grobie Pańskim od godz. 5:30 do 5:50, kiedy w kościele nie było jeszcze wiernych. Decyzją księdza proboszcza wszystkich parafian z naszej miejscowości miała reprezentować pięcioosobowa delegacja OSP Krościenko Wyżne: trzyosobowy Poczet Sztandarowy (Paweł Szałankiewicz – Wiceprezes Naczelnik, Sebastian Pelczar – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej oraz Michał Zarych), Prezes naszej jednostki – Andrzej Glazar oraz Wójt Gminy – Mateusz Liput, którzy prowadzili symboliczną procesję wewnątrz kościoła, niosąc figurę Zmartwychwstałego Jezusa oraz krzyż. Jakże wielki okazał się brak hucznej oprawy Mszy Rezurekcyjnej, bez Kompanii Honorowej, Orkiestry Dętej, a widok pustych ławek w kościele przyprawiał o dreszcze… Nie mogliśmy również spotkać się na corocznym śniadaniu wielkanocnym. w naszej remizie.. Te święta każdy zgodnie z zaleceniami miał spędzić w domu w gronie najbliższej rodziny, a na ulicach pojawiały się patrole policji, które kontrolowały wszystkich tych, którzy nie stosowali się do wydanych przez rząd rozporządzeń.

Gorąco w to wierzymy, że za rok będziemy mogli hucznie świętować zmartwychwstanie Pana Jezusa, epidemia ustanie, a my szybko wrócimy do naszej codzienności.