Nowy rozdział w historii OSP Krościenko Wyżne. 14 lutego 2026 roku remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Krościenku Wyżnym stała się miejscem kluczowych rozstrzygnięć dla lokalnego bezpieczeństwa. Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego nie tylko podsumowano rekordową pod względem inwestycji kadencję, ale także wybrano nowe władze, które poprowadzą jednostkę przez najbliższe lata. Zanim przystąpiono do głosowań, ustępujący zarząd dokonał podsumowania pięcioletniej kadencji. Był to czas bezprecedensowej modernizacji jednostki. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu druhów, własnymi siłami wyremontowano samochód bojowy Star, odnowiono garaże oraz Salę Tradycji. Jednostka potrafiła również skutecznie sięgać po środki zewnętrzne. Symbolami sukcesu ostatnich lat są przede wszystkim zwycięstwo w akcji „Bitwa o remizy”: Dzięki rekordowej frekwencji mieszkańców w wyborach 2023 roku, zaowocowało termomodernizacją budynku (wymiana stolarki okiennej, drzwi i oświetlenia) oraz zakupem nowoczesnego sprzętu oraz profesjonalnej pralnicy do ubrań specjalnych.. Dzięki środkom finansowym Gminy Krościenko Wyżne oraz budżetu państwa wykonano także montaż instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, nowej syreny elektrycznej, wyremontowano także kuchnię i salę bankietową. Udało się również pozyskać garaż typu „Blaszak”. Starostwo Powiatowe wsparło zakup nowoczesnej łączności cyfrowej i umundurowania bojowego. „Bez waszej obecności sprzęt byłby bezużyteczny, a remiza pusta” – tymi słowami dziękowano członkom OSP za ich bezinteresowną służbę.
Zebranie było również okazją do wręczenia odznaczeń korporacyjnych. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został dh Mieczysław Hebda. Srebrne medale odebrali dh Grzegorz Marszałek oraz dh Sebastian Pelczar, natomiast brązowe – dh Mateusz Florek i dh Klaudia Marszałek. Wyjątkowym momentem było wręczenie odznak za „Wysługę Lat”. Rekordziści – Jan Żywiec, Zbigniew Liput oraz Mieczysław Krauz – służą w szeregach straży już od 45 lat, stanowiąc wzór dla młodego pokolenia strażaków. Ponadto odznaczeni zostali dh Grzegorz Gruszka – 30 lat, dh Mieczysław Hebda oraz dh Paweł Szałankiewicz – 20 lat. Odznakę „ za wysługę 10 lat” otrzymali dh. Klaudia Marszałek, dh Mateusz Florek, dh Wiesław Kałamarz, dh Marcin Niepokój.
Kluczowym punktem obrad był wybór nowego Zarządu, który weźmie na siebie odpowiedzialność za realizację planów na rok 2026 i kolejne lata.
Skład Zarządu OSP Krościenko Wyżne:
Prezes: Andrzej Glazar,
Wiceprezes–Naczelnik: Daniel Pelczar,
Wiceprezes: Sebastian Pelczar,
Wiceprezes: Marcin Michna,
Zastępca Naczelnika: Michał Zygarowicz,
Skarbnik: Karina Hawrot,
Sekretarz: Mateusz Florek,
Gospodarz: Wojciech Haręzga,
Kronikarz: Piotr Michna,
Członek Zarządu (Opiekun MDP): Jakub Jurczak,
Skład Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący: Grzegorz Szmyd,
Wiceprzewodniczący: Grzegorz Gruszka,
Sekretarz: Michał Żuraw.
Wydarzenie zgromadziło liczne grono gości:
– dh Dariusz Sobieraj – Społeczny Doradca Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego,
– Joanna Brill – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego,
– st. bryg. Zbigniew Nowak – Komendant Miejski PSP w Krośnie,
– dh Józef Tucki – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie,
– Jan Omachel – Radny Powiatu Krośnieńskiego,
– dh Krzysztof Podkul – Przewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne, Sekretarz ZOP ZOSP RP w Krośnie,
– Krzysztof Jurczak – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne,
– Jolanta Pelczar – Radna Gminy Krościenko Wyżne, Przewodnicząca KGW w Krościenku Wyżnym
– bryg. Dariusz Gruszka – Dowódca JRG Krosno,
– Wiesław Kałamarz – Proboszcz Parafii Krościenko Wyżne, Kapelan OSP Krościenko Wyżne,
– Agnieszka Zygarowicz-Pelczar – Sołtys sołectwa Krościenko Wyżne,
– Agnieszka Zajdel – Dyrektor GOPS w Krościenku Wyżnym,
– Małgorzata Wodzisz – Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Krościenku Wyżnym,
– Robert Zygarowicz – Sekretarz Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krościenku Wyżnym.
Nowo wybrany zarząd zaprezentował ambitny plan działalności na rok 2026, jak i całą kadencję. Planowane są inwestycje w nowe przestrzenie garażowo-magazynowe, związane z pozyskiwaniem sprzętu w ramach programu organizacji „Obrony cywilnej i ochrony ludności. Planowane jest również przeprowadzenie konserwacji 99-letniego sztandaru OSP.
PM, SP
Zdjęcia: D. Hawrot




































