Walne Zebranie Sprawozdawcze 2023

Początek każdego roku jest okresem organizowania przez Ochotnicze Straże Pożarne walnych zebrań sprawozdawczych. Na spotkaniach takich dokonuje się podsumowania i oceny minionego roku. Wyznacza się cele
i plany na przyszły okres, dyskutuje się o problemach i sukcesach danej jednostki. W tym roku zebranie w naszej jednostce odbyło się 14 stycznia 2023r.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

– Joanna Frydrych – Poseł na Sejm RP
– Piotr Babinetz – Poseł na Sejm RP
– Piotr Rycerski – Szef gabinetu politycznego ministra aktywów państwowych
– Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego
– dh Mateusz Liput – Wójt Gminy Krościenko Wyżne, Prezes ZOG ZOSP RP w Krościenku Wyżnym
– bryg. Krzysztof Marszałek – Zastępca Komendanta Miejskiego  PSP w Krośnie
– dh Józef Tucki – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Krośnie
– dh Krzysztof Podkul – Przewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne, Sekretarz ZOP ZOSP RP w Krośnie, Komendant Gminny ZOSP RP w Krościenku Wyżnym
– mł. bryg. Dariusz Gruszka – Dowódca JRG Krosno
– Lucyna Liput – Dyrektor GOPS w Krościenku Wyżnym
– dh Eugeniusz Such – Wiceprzewodniczący Rady Gminy Krościenko Wyżne, Członek wspierający OSP
– st. bryg. Jan Szmyd – emerytowany funkcjonariusz PSP
– dh Robert Zygarowicz – Wiceprezes-Naczelnik OSP Pustyny
Członkowie Honorowi naszej jednostki: Jan Żywiec,  Jan Habrat, Edward Szmyd

Zebranie otworzył Prezes OSP Krościenko Wyżne  – dh Andrzej Glazar.  Po wprowadzeniu sztandaru i wysłuchaniu hymnów: narodowego i strażackiego uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego w minionym roku Roberta Wójcika. Następnie Prezes powitał wszystkie przybyłe osoby na Walne Zebranie. Dokonano wyboru przewodniczącego zebrania, którym został dh Dariusz Gruszka. Funkcję protokolanta powierzono dh Grzegorzowi Gruszce.

Realizując porządek zebrania dokonano wyboru Komisji:  Mandatowej, Uchwał i Wniosków oraz Skrutacyjnej. W ich skład weszli Jakub Jurczak, Piotr Michna, Paula Zajdel, Przemysław Królicki, Bartłomiej Rajchel oraz Marcin Niepokój. Prezes Andrzej Glazar złożył sprawozdanie z działalności Zarządu za 2022 r., z którego wynika, że w akcjach ratowniczych krościeńscy strażacy uczestniczyli 73 razy, w tym: w gaszeniu pożarów 28 razy, a w likwidacji miejscowych zagrożeń 41 razy, 3 alarmy fałszywe i zabezpieczenie terenu powiatu – 1 raz. Poza teren gminy zanotowano 3 wyjazdy.  Prezes w swoim sprawozdaniu przedstawił przedsięwzięcia zrealizowane przez jednostkę, przede wszystkim remont samochodu Star-Man. Pozyskano także sprzęt w postaci podpory stabilizacyjnej, a także sprzęt na zawody MDP i laptop. Większość sprzętu zakupiono w ramach dotacji państwowych. W poprzednim roku w składzie zarządu zaszły zmiany – Daniel Pelczar został Wiceprezesem-Naczelnikiem, dotychczasowy Naczelnik Gabriel Glazar  objął funkcję Zastępcy Naczelnika w miejsce ustępującego dh Radosława Jurczaka. Sekretarz Sebastian Pelczar został wybrany II Wiceprezesem. W minionym roku członkowie naszej jednostki otrzymali szereg wyróżnień:
Brązowy Krzyż Zasługi RP otrzymał Dariusz Gruszka i Marcin Michna. Medal honorowi im. Bolesława Chomicza otrzymał dh Antonii Frydrych, a druh Radosław Jurczak otrzymał brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa. Z kolei odznaką Strażak Wzorowy odznaczeni zostali Klaudia Kielar, Mateusz Florek, Mateusz Hanus oraz Arkadiusz Bargiel. Złotą Odznakę MDP otrzymał Jakub Jurczak a brązową Dominika Hawrot.

W dalszy ciągu zebrania, sprawozdanie  finansowe za 2022 r. przedstawiła skarbniczka – dha  Agnieszka Wójcik. W okresie sprawozdawczym poniesiono przede wszystkim koszty remontu samochodu Star-Man.

Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej OSP przedstawił jej przewodniczący dh Grzegorz Szmyd. Komisja Rewizyjna zgłosiła wniosek o udzielenie zarządowi absolutorium za rok 2022.

Przewodniczący Komisji Mandatowej – dh Paula Zajdel odczytała protokół, z treści którego wynikało, że spośród wszystkich członków zwyczajnych (uprawnionych do głosowania) w zebraniu uczestniczy 59% strażaków, co sprawiło, iż Walne Zebranie Sprawozdawcze OSP w Krościenku Wyżnym jest władne do podejmowania uchwał i wniosków.

Po odczytaniu sprawozdań nastąpił główny punkt zebrania, czyli głosowania nt. sprawozdań. Wszystkie sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie, a zarząd otrzymał absolutorium.

W następnym punkcie druh Sebastian Pelczar – Wiceprezes-Sekretarz oraz skarbniczka Agnieszka Wójcik, przedstawili plany działalności i finansowy na rok 2023. Zaplanowano m.in. zakupy sprzętu i wyposażenia strażackiego, remont pomieszczeń garażowych, a przede wszystkim organizacja uroczystości 125-lecia istnienia OSP. Planowane są również starania dotyczące montażu wyciągu spalin oraz wykonania podbitki dachowej. Plany przegłosowano jednomyślnie, po czym swoje sprawozdania złożył przewodniczący Komisji Skrutacyjnej dh Jakub Jurczak.

Kolejnym punktem była dyskusja, podczas której głos zabierali zaproszeni  goście. Padło wiele ciepłych słów pod adresem naszej jednostki. Doceniono m.in. trud i pracę włożoną w remont samochodu Star oraz pracę z młodzieżą strażacką. Na koniec zebrania ponownie głos zabrał Prezes Andrzej Glazar, który w swoim przemówieniu podziękował za wsparcie w pozyskaniu dotacji z Fundacji PZU p. Piotrowi Rycerskiemu. Druh prezes podziękował również władzom gminy – Wójtowi Mateuszowi Liputowi oraz Przewodniczącemu Rady Krzysztofowi Podkulowi za życzliwą współpracę. Słowa podziękowania skierował także do konserwatorów Daniela Pelczara oraz Michała Zygarowicza za doprowadzenie pomieszczeń garażowych do idealnego stanu, a także Klaudii Kielar i Jakubowi Jurczakowi za prace z młodzieżą. Druh Glazar zaznaczył również że wyróżnienia dla strażaków pracujących przy remoncie samochodu jak i statuetka dla najczęściej wyjeżdżającego strażaka zostaną wręczone podczas uroczystości 125-lecia OSP. Na tym zebranie zakończono

S.P.

Zdjęcia : K.K.