Uroczyste obchody Dnia Strażaka

W dniu dzisiejszym (8. maja) w Krościenku Wyżnym odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Rozpoczęły się one przemarszem kompanii honorowej, którą dowodził dh Dariusz Gruszka na cmentarz parafialny, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem strażackim.
Następnie kompania wraz z Pocztem Sztandarowym i zaproszonymi gośćmi udała się do kościoła parafialnego, gdzie o godz. 11.00 rozpoczęła się msza święta w intencji strażaków z OSP Krościenko Wyżne. Eucharystii przewodniczył ks. Wiesław Kałamarz – proboszcz oraz kapelan naszej jednostki. Podziękował druhnom i druhom w imieniu parafian za codzienną służbę „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.
Tuż po mszy św. rozpoczął się uroczysty apel na placu przy Domu Strażaka. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości przyjął dh Józef Tucki – Prezes ZOP ZOSP RP w Krośnie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również:
– dh Mateusz Liput – Wójt Gminy Krościenko Wyżne, a zarazem Prezes ZOG ZOSP RP w Krościenku Wyżnym,
– bryg. Krzysztof Marszałek – Z-ca Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie,
– st. bryg. w st. spocz. Jan Szmyd,
– ks. Wiesław Kałamarz – proboszcz parafii oraz kapelan OSP Krościenko Wyżne.
Pierwszym punktem uroczystości było złożenie ślubowania przez członków MDP, którzy wstąpili w szeregi jednostki. Prezes jednostki – dh Andrzej Glazar przyjął ślubowanie od 18 dzieci, które od kilku miesięcy przygotowywały się do tego szczególnego momentu.
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń dla zasłużonych strażaków. Dh Radosław Jurczak odznaczony został brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa, odznaką „strażak wzorowy” uhonorowano dh Klaudię Kielar. Natomiast odznaki za wysługę lat odebrali: dh Mieczysław Krauz – 40 lat, dh Daniel Pelczar – 25 lat, dh Krzysztof Łącki – 10 lat. Złotą odznakę MDP otrzymał dh Jakub Jurczak.
Na koniec głos zabrali zaproszeniu goście. Prezes ZOP ZOSP w Krośnie- dh Józef Tucki podziękował naszej jednostce w zaangażowanie w realizacji zadań statutowych OSP, jak również tych związanych z COVID 19 oraz wojną na Ukrainie.
W imieniu Komendanta Miejskiego PSP w Krośnie na ręce prezesa Andrzeja Glazara list pamiątkowy złożył bryg. Krzysztof Marszałek. Z kolei Wójt Gminy – Mateusz Liput zaznaczył, że „dzisiejszy dzień to wyjątkowa okazja do refleksji na temat misji ochotniczego pożarnictwa”. Zaznaczył, że: „dźwięk syr

eny to dla nas nie tylko wezwanie do działań, ale przede wszystkim przypomnienie tego, co w życiu strażaka jest naprawdę ważne: chęć bezinteresownego niesienia pomocy bliźnim, pokonywaniu swoich słabości.”.
Dh Andrzej Glazar podziękował na koniec wszystkim gościom, strażakom oraz obecnym na uroczystościach mieszkańcom zaznaczając, że jednostka ciągle się rozwija, pozyskując coraz to nowsze wyposażenie. Dodał, że w 2023 r. OSP Krościenko Wyżne będzie obchodzić jubileusz 125-lecia swojej działalności. Uroczyste obchody zakończył dh Gruszka składając dh Józefowi Tuckiemu meldunek o zakończeniu uroczystości.