Święta Wielkanocne 2023

Tegoroczne przygotowania do obchodów świat Wielkiej Nocy rozpoczęły się dużo wcześniej niż zazwyczaj. Dziecięca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przygotowała wielkanocną palmę. Palma wykonana przez młodzież z naszej jednostki została poświęcona w Niedziele Palmową i z pewnością była najpiękniejszą tegoroczną palmą.

Nasze uczestnictwo w uroczystościach Triduum Paschalnego rozpoczęliśmy od uczestnictwa w nabożeństwie Wielkiego Piątku. Następnie do godziny 22 wystawialiśmy warty honorowe przy Bożym Grobie.

Warty przy grobie pańskim wystawialiśmy przez Wielką Sobotę, począwszy od godziny 6 rano. W godzinach południowych warta była wystawiana, z dużym zaangażowaniem przez najmłodszych członków jednostki. Oprawę muzyczną służby wartowniczej zapewniła z kolei młodzież z Gminnej Orkiestry Dętej w Krościenku Wyżnym oraz druhowie Łukasz i Michał z naszej jednostki. Za służbę wartowniczą odpowiadali druhowie Michał Zygarowicz, Mateusz Liput, Sebastian Pelczar, Gabriel Glazar, Józef Półchłopek, Mateusz Florek oraz Przemysław Królicki.

Sobotnim wieczorem, uczestniczyliśmy w uroczystości Wigilii Paschalnej. Jak co roku przygotowaliśmy ognisko przy którym rozpoczęła się liturgia.

Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęliśmy od uruchomienia syreny alarmowej, która tym razem nie zwiastowała niebezpieczeństwa, a radość ze zmartwychwstania Chrystusa. Kompania honorowa pod dowództwem Naczelnika dh Daniela Pelczara wraz z pocztem sztandarowym (Grzegorz Gruszka, Gabriel Glazar, Sebastian Pelczar) uczestniczyła w procesji rezurekcyjnej. Procesję prowadzili reprezentanci naszej jednostki Prezes – Andrzej Glazar oraz Prezes ZOG ZOSP RP – Mateusz Liput. Oprócz tego strażacy pełnili służbę przy niesieniu baldachimu (Ryszard Stypuła, Mateusz Florek, Jacek Pniak, Grzegorz Lorens) i chorągwi (Marcin Michna, Michał Zarych, Bartłomiej Rajchel, Przemysław Królicki, Kacper Bargiel, Kacper Pelczar). Uroczystość zwieńczyła wspólna defilada kompani honorowej oraz Gminnej Orkiestry Dętej. Po zakończeniu uroczystości strażacy wraz z księżmi z naszej parafii uczestniczyli we wspólnym śniadaniu.

Zarząd pragnie wyrazić słowa wdzięczności dla wszystkich zaangażowanych w organizację obchodów świąt, dla przygotowujących świetlicę i śniadanie, dla przygotowujących ognisko, dla druhów pełniących wartę przy grobie oraz dla wszystkich uczestniczących w obchodach. Serdecznie dziękujemy za czas poświęcony na kultywowanie naszych tradycji.

Dziękujemy również Gminnej Orkiestrze Dętej za uświetnienie swoją grą służby wartowniczej.

SP

Foto. K.Kielar, D. Hawrot, M. Liput, prafiakroscienkowyzne.pl