Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się jak co roku od przemarszu Kompanii Honorowej przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej do Kościoła pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym. Kompanią honorową dowodził Wiceprezes-Naczelnik Daniel Pelczar.  W tym roku nasza jednostka wystawiła dwa poczty sztandarowe, którym towarzyszyły również delegacja strażaków z OSP Pustyny oraz delegacja uczniów ze szkoły podstawowej.

Mszę świętą celebrował ks. Tadeusz Osiński. Po zakończeniu Eucharystii  kompania honorowa prowadzona konno przez św. Marcina, wraz z orkiestrą dętą, delegacjami i mieszkańcami przemaszerowała pod budynek Domu Ludowego w Krościenku Wyżnym gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Wójt Gminy Krościenko Wyżne Mateusz Liput oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz. Następnie ksiądz Roman Lorens poprowadził wspólną modlitwę w intencji bogaterów walk o niepodległość. W dalszym ciągu obchodów delegacje złoży kwiaty pod pomnikiem Pamięci Rodaków Walczących o Niepodległość w latach 1918-1920. Strażaków z terenu naszej gminy reprezentowali druhowie Andrzej Glazar – Prezes OSP Krościenko Wyżne oraz Robert Zygarowicz Wiceprezes-Naczelnik OSP Pustyny. Na zakończenie tej części obchodów Gmina Orkiestra Dęta odegrała utwór „Marsz Pierwszej Brygady”

Następnie członkowie naszej jednostki przemaszerowali pod Pomnik Obchodów Grunwaldzkich, znajdujący się przy budynku remizy, gdzie Prezes Andrzej Glazar w imieniu  jednostki złożył kwiaty. Na tym uroczystości zakończono.

S.P.

Foto: K.Kielar, A. Kijowski