Obchody 100.rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Krościenku Wyżnym

11 listopada to wyjątkowa data dla Polaków. W tym dniu celebrujemy najważniejszy moment dla naszej Ojczyzny. Jednak w tym roku mieliśmy okazję do szczególnego upamiętnienia wydarzeń z listopada 1918 roku, bowiem od tych dziejów minęło już 100 lat. Nie tylko możemy, ale wręcz musimy pamiętać o ludziach poległych i walczących, którzy pragnęli ziścić miliony marzeń o wolnej i niepodległej Polsce. Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości w naszej miejscowości przebiegały w charakterze podniosłym, czego wyrazem było odsłonięcie Pomnika Wdzięczności.

Wymarsz spod Remizy OSP Krościenko Wyżne: pocztów sztandarowych, kompanii honorowej, asysty złożonej z druhów OSP Krościenko Wyżne i Pustyny, Gminnej Orkiestry Dętej oraz drużyny harcerskiej, rozpoczął uroczystości w naszej gminie. Dowódcą uroczystości był dh Mateusz Liput – Prezes OSP Krościenko Wyżne.
Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp Stanisława Jamrozka zgromadziła mieszkańców, władzę gminy oraz przybyłych gości. Biskup w swojej homilii podkreślił, że nasi mieszkańcy również włączyli się w trud walki i budowy Ojczyzny.
Po mszy na czele ze Świętym Marcinem na białym koniu, cała kompania, biskup oraz mieszkańcy udali się pod budynek Gminy Krościenko Wyżne.
Odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęło drugą część obchodów. Oficjalnego odsłonięcia Pomnika Pamięci Rodaków Walczących o Niepodległość w latach 1918-1920 dokonali: Wójt Gminy Jan Omachel, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej bp Stanisław Jamrozek, Proboszcz Parafii Krościenko Wyżne ks. Wiesław Kałamarz, Proboszcz Parafii Pustyny ks. Tadeusz Osiński oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Edward Marszałek. Następnie biskup Jamrozek dokonał poświęcenia pomnika i odmówił modlitwę za Ojczyznę.
Tuż po tym, swoje przemówienie wygłosił Wójt Gminy Krościenko Wyżne – Jan Omachel, który inspirując się cytatem Jana Pawła II „
Bardzo pragnę, aby to miejsce upamiętniło męczeństwo ofiar i dar miłości tych, którzy nie pozostali obojętni na ich los.”, podkreślił jak ważna jest pamięć o rodakach poległych za Niepodległą.
Po wygłoszeniu przemowy wieńce pod pomnikiem złożyli:
– w imieniu Gminy – Wójt Jan Omachel i Wójt Elekt Mateusz Liput,
– w imieniu Rady Gminy – Wiceprzewodniczący Edward Marszałek oraz Wiceprzewodniczący Zdzisław Omachel,
– w imieniu Parafii Krościenko Wyżne i Pustyny: bp Stanisław Jamrozek, ks. Wiesław Kałamarz, ks. Tadeusz Osiński,
– w imieniu Sejmiku Województwa Podkarpackiego – Radny Sejmiku Dariusz Sobieraj,
– w imieniu Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego: Dyrektor Marek Aftanas, Wicedyrektor Marta Such, Dyrektor Dorota Frydrych,
– w imieniu Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krościenku Wyżnym: dh Mateusz Liput – Prezes i dh Paweł Szałankiewicz – Wiceprezes,
– w imieniu NSZZ Solidarność : Lucjan Fejkiel- Zastępca Przewodniczącego Regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność.
Jednym z ważnych momentów w obchodach była przemowa ks. Proboszcza Wiesława Kałamarza, który podziękował Wójtowi Janowi Omachlowi za całokształt pracy na rzecz naszej gminy oraz wspomniał o pracy byłych wójtów: Zenona Lenarta i Jana Kuźnara, dzięki którym żyjemy w dobrze rozwijającej się gminie. Jak również życzył powodzenia wójtowi elektowi – Mateuszowi Liputowi.
Następnie głos zabrał Wójt Elekt Mateusz Liput. Podziękował on proboszczowi za życzenia. Zauważył również, że służbę na stanowisku wójta rozpocznie w szczególnym roku 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na koniec życzył radosnego świętowania.
Kolejną częścią uroczystości było zasadzenie drzew niepodległości przez bp Jamrozka, proboszczów obu parafii oraz obecnego i przyszłego wójta gminy. Ponadto harcerze rozdali mieszkańcom 50 dębów białych i 50 czerwonych buków – drzew niepodległości.
Na koniec głos zabrał Wójt Jan Omachel, który podziękował wszystkim za obecność na uroczystości i za wsparcie w przeszło 20-letniej pracy samorządowej.
Uroczystość zakończyło odegranie przez Gminną Orkiestrę Dętą Marszu Pierwszej Brygady.

IG, SP
foto. M. Niżnik