Wakacyjne zbiórki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

Wakacje dobiegają końca, wiec czas na małe podsumowanie spotkań Młodzieżowej i Dziecięcej Drużyny Pożarniczej. Podczas tych paru zbiórek skupiliśmy się na pracy zespołowej. Pierwszą Zbiórkę rozpoczęliśmy od zmagań na krótkim torze. Zadaniem było dobranie się w pary i zmierzenie się z torem. Przeszkodami były tunel, pachołki, łączenie węża do hydronetki oraz prądownicy, kończąc na celowaniu wodą w tablice. Następnie zorganizowaliśmy  małe zawody w ubieraniu ubrania specjalnego typu nomex naszych starszych druhów i druhen. Najlepsze czasy zdobyli Alan i Lenka, którym gratulujemy. Kolejnym zadaniem dla chętnych było rozwiniecie węża 52 ,do którego musieliśmy użyć dużo siły. W tej konkurencji najlepiej poradził sobie Mateusz i Damian. Kończąc zbiórkę mieliśmy małe powtórzenie z sprzętu.

Kolejne spotkanie było pod znakiem pierwszej pomocy uczyliśmy się dzisiaj podstawy udzielania pomocy przedmedycznej, w jaki sposób zawiadamiamy służby medyczne, czym jest RKO do czego służy AED, oraz układaliśmy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, a także próbowaliśmy swoich sił w przygotowaniu do transportu poszkodowanych..

Ostatnia zbiórka była całkowicie poświęcona ogniu. Na spotkaniu omawialiśmy czym jest ogień, jak powstaje, oraz grupy i rodzaje pożarów. Mieliśmy za zadanie przyporządkować przykłady materiałów palnych do danych grup. Następnie oglądaliśmy filmiki z największych pożarów w Polsce. Kolejnym zagadnieniem zbiórki były rodzaje gaśnic i środków gaśniczych. Na koniec zbiórki przeszliśmy po obiekcie sprawdzając gdzie znajdują się gaśnice oraz jakie pożary można nimi gasić. Znajdujący się druhowie na garażach pokazali nam jak działa i do czego służy kamera termowizyjna. Najważniejsza lekcję jaka wynieśliśmy z tej zbiórki jest to; że podczas pożaru oleju NIGDY NIE GASIĆ WODĄ. /kk