Usuwanie skutków podtopień

Od kilku dni możemy zaobserwować intensywne opady deszczu. Na skutek obecnej sytuacji meteorologicznej w naszej miejscowości woda nie jest już wchłaniana przez grunt, gromadząc się w fosach i rowach. Wobec ich przepełnienia dochodzi do lokalnych podtopień oraz zalewania piwnic.

We wtorek 21 maja pierwszy raz nasi druhowie interweniowali przy ulicy Wąskiej, gdzie udrażniali zatkany przepust. W kolejnych godzinach strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic przy ulicy Brzozowskiej i Szkolnej.
Noc z wtorku na środę również obfitowała w interwencje polegające również na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic.

W dniu 23 maja strażacy interweniowali  dwukrotnie – przy ulicy Południowej oraz przy ulicy Dworskiej, gdzie wspólnie z MPGiK usuwali wodę przelewającą się przez jezdnie.

Najgorsza była jednak noc z 23 na 24 maja. Po północy nasza jednostka zaalarmowana została dwukrotnie. Strażacy udali się do pobliskiej Korczyny gdzie w wyniku silnej ulewy zalane zostały domy przy ulicy Wisze oraz do Krosna gdzie pompowano wodę zalegającą na placu targowym przy ul. Legionów. Działania w obu miejscach trwały aż do godzin popołudniowych! Po powrocie do remizy, przegrupowaniu oraz wstępnym oczyszczeniu sprzętu strażacy kilkukrotnie, aż do wieczora byli wzywani do pompowania zalanych piwnic w naszej miejscowości.

Również sobota 25 maja upłynęła pod znakiem kilku interwencji, przy wciąż jeszcze zalegającej wodzie.

Do usuwania skutków ostatnich opadów zaangażowane zostały : wszystkie pojazdy OSP Krościenko Wyżne (GBARt Star-Man, GLAW FORD Tranzit oraz SLOp VW Transporter), dwie pompy szlamowe, pompa elektryczna oraz większość z 36. osobowego JOTu.

Jak dotąd rzeka Wisłok na terenie miejscowości nie wystąpiła z brzegów, a prognozy pogody są coraz bardziej optymistyczne.

SP
Foto. OSP Krościenko Wyżne