Aktywna sobota w OSP

W sobotę, 15 kwietnia o godzinie 9.00 rozpoczęły się ćwiczenia JOT OSP Krościenko Wyżne na terenie stawu i budynków gospodarczych znajdujących się w sąsiedztwie plebanii. Przećwiczono dwa założenia – pierwsze dotyczyło pożaru budynku gospodarczego, gdzie znajdowała się jedna osoba poszkodowana. Działania strażaków polegały na przećwiczeniu podawania prądu wody w natarciu i obronie, odnalezieniu i ugaszeniu źródła ognia oraz na ewakuacji i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu. Drugie założenie dotyczyło pomocy nieprzytomnym poszkodowanym znajdującym się w łódce. Przećwiczono zagadnienia związane z pracą strażaków w wodzie i obsługą pomp szlamowych, a także pływających. W ćwiczeniach pod kierownictwem Naczelnika Daniela Pelczara wzięło udział 14 druhów.

Równolegle do ćwiczeń Jednostki Operacyjno-Technicznej także młodsi członkowie naszej jednostki zdobywali nową wiedzę. Dziecięca i Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wzięły udział w zbiórce poświęconej udzielaniu pierwszej pomocy. Młodzież strażacka poznała m.in. wyposażenie torby OSP R1, będącej na wyposażeniu naszych samochodów bojowych. Zbiórkę prowadził dh Michał Zarych, członek naszej jednostki a na co dzień pracujący jako ratownik medyczny.

Na koniec dzisiejszych ćwiczeń młodsi i starsi strażacy, po uprzednim uprzątnięciu używanego sprzętu wspólnie zostali poczęstowani bigosem serwowanym przez gospodarza jednostki druha Marcina Karasia.

Na pewno nie jest to ostatnia taka sobota w tym roku.

SP

Foto: OSP Krościenko Wyżne