© Since 2011   OSP Krościenko Wyżne
Wszystkie treści są chronione przez prawo autorskie i nie mogą być kopiowane bez wyraźnej zgody i aktywnego odniesienia do źródła!
Administrator:
© 2011-      OSP Krościenko Wyżne
Wszystkie treści są chronione przez prawo autorskie i nie mogą być kopiowane
bez wyraźnej zgody i aktywnego odniesienia do źródła!
Ochotnicza Straż Pożarna w Krościenku Wyżnym
38-422 Krościenko Wyżne
ul. Południowa 3
powiat krośnieński,
województwo podkarpackie
tel.: (13) 43 15 900
e-mail: ospkroscienkowyzne@op.pl
 
Nieuchronnie zbliżamy się do coraz chłodniejszych dni. Niestety, jak co roku powoduje to problemy z ogrzewaniem i pojawienie się zagrożenia od tlenku węgla.

W tym sezonie grzewczym strażacy byli 3 razy wzywani na miejsce zdarzenia, gdzie urządzenie pomiarowe stwierdziło obecność tlenku węgla. Można powiedzieć, że tylko 3 zdarzenia, ale już w czasie tych zdarzeń mieliśmy już 6 osób podtrutych tlenkiem węgla i 1 ofiarę śmiertelną.

17 listopada 2015r. o godz. 1857 strażacy zostali zadysponowani do miejscowości Leśniówka, gdzie w domu został znaleziony martwy, samotnie mieszkający 64-letni mężczyzna. Przeprowadzone wyniki pomiaru tlenku węgla wykazały jego obecność, pomimo wietrzenia pomieszczeń. Jak stwierdzono podczas wstępnych oględzin, w pomieszczeniu gdzie znaleziony został ten mężczyzna uruchomiony był piec gazowy, a w całym budynku pozaklejane były kratki wentylacyjne. Działania prowadzone były do godz. 2008 z udziałem 1/6 KM PSP Krosno oraz 1/6 OSP Leśniówka, a także SPPR Krosno i Policji. 

Niestety, w ramach oszczędzania wydatków, jak i zwiększenia komfortu ciepła dokonuje się uszczelniania drzwi i okien oraz zatykania kratek wentylacyjnych. W ten sposób zmniejsza się napływ zimnego powietrza z zewnątrz i wypływ ciepłego z pomieszczeń na zewnątrz. Oszczędzając na wydatkach na ogrzewanie, powoduje się sprowadzenie zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla. Tego rodzaju zdarzenia mają miejsce tam gdzie lekceważy się postanowienia instrukcji obsługi urządzeń, zadbania o drożność i czystość przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Takie postępowanie w konsekwencji prowadzi do dramatycznych zdarzeń, z udziałem podstępnego bo niewyczuwalnego i bezbarwnego tlenku węgla - produktu niepełnego spalania gazu, cieczy czy materiału stałego przy niedostatecznej ilości tlenu.

Jak co roku przypominamy, że aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla w trakcie używania urządzeń, w których odbywa się spalanie należy stosować się między innymi do następujących zasad.

1. Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne muszą być drożne i należy je okresowo czyścić i nie wolno ich zasłaniać.

2. Nie wolno podłączać innych urządzeń (np. wyciągów mechanicznych) do przewodu wentylacyjnego, który ma za zadanie zapewnić grawitacyjny przepływ powietrza.

3. Piece i kominki muszą mieć zapewniony dopływ i odpływ powietrza zgodniez instrukcją montażu i obsługi tych urządzeń.

4.  Do jednego przewodu spalinowego może być podpięte tylko jedno urządzenie w  którym wytwarzane są spaliny.

5. Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne nie mogą one posiadać nieszczelności powodujących penetrowanie pomieszczeń w sąsiedztwie.

6. Nie wolno zamykać otworów wentylacyjnych w drzwiach do kuchni i łazienki.

7. Podczas długotrwałego używania piecyków gazowych z otwartą komorą spalania, należy dodatkowo stworzyć przepływ powietrza np. przez uchylenie okna, wietrzenie łazienek pomiędzy korzystaniem z łazienki przez kolejne osoby.

8. Należy utrzymywać kontakt z osobami, które kąpią się w łazienkach, a piec do ciepłej wody jest w tym pomieszczeniu.

9.  Nie dopuszczać do długiego okresu pracy pieca gazowego przy czyjejś obecnościw tym pomieszczeniu.

10. Urządzenia grzewcze muszą być okresowo sprawdzane przez pracowników zakładów usługowych posiadających odpowiednie uprawnienia (nie wolno naprawiać ich samemu).

11. Wskazanym jest, aby zakupić czujnik (detektor) tlenku węgla, który całodobowo będzie monitorował skład powietrza i dźwiękiem alarmu poinformuje mieszkańców o zbliżającym się zagrożeniu.


Statystyka zdarzeń związanych z tlenkiem węgla na terenie działania KM PSP Krosno, gdzie strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla w pomieszczeniach.
















Dane z terenu kraju są o wiele drastyczniejsze - tylko od września 2014 do marca 2015 r., czyli w ostatnim sezonie grzewczym, strażacy wyjeżdżali do 3868 zdarzeń związanych
z tlenkiem węgla, w których 2190 osób zostało poszkodowanych, a 61 poniosło śmierć. Nie są to wszystkie zdarzenia z udziałem tlenku węgla, lecz tylko te do których została zadysponowana Państwowa Straż Pożarna.

      Zachęcam państwa do zapoznania z materiałami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej w zakładce „UWAGA” oraz na stronie http://www.straz.gov.pl/porady/czad  i nagłośnienie tematów związanych z bezpieczeństwem w okresie grzewczym. 


                                                                                                                                                       
tekst: KM PSP w Krośnie
Sezon grzewczy 2012/2013 2013/2014 2014/2015 2015/2016
Ilość zdarzeń 19 16 15 3
Ilość osób poszkodowanych 6 8 w tym 2 dzieci 3 w tym 0 dzieci 6 w tym 1 dziecko
Ilość ofiar śmiertelnych 1 1 0 1