Eksplozja gazu stała się przyczyną pożaru drewnianego budynku w Iskrzyni. Poparzona właścicielka trafiła do szpitala. Akcja strażaków trwała około dwóch godzin. W gaszeniu pożaru uczestniczyły 3 pojazdy Państwowej Straży Pożarnej z Krosna oraz cztery jednostki OSP, w tym nasza jednostka - OSP Krościenko Wyżne.

Do szpitala trafiła mieszkanka Iskrzyni, poparzona podczas wybuchu gazu w jej domu.
W poniedziałek (19 marca 2012) około godz. 5.40 doszło do wybuchu gazu i pożaru w budynku jednorodzinnym w Iskrzyni. W chwili zdarzenia w budynku przebywała 76-letnia właścicielka. Kobieta o własnych siłach opuściła budynek jeszcze przed przybyciem strażaków. Na miejscu pomocy udzielili jej ratownicy pogotowia, następnie została przewieziona do szpitala ze względu na poparzenia górnej części ciała.
Tymczasem pożarem objęty był cały dach budynku, który zapalił się od eksplozji gazu.
- Pożar, którego przyczyną powstania był wybuch gazu w pomieszczeniu kuchni, spowodował zniszczenie konstrukcji dachowej przykrytej blachą, strychu i w połowie stropu. Miejscowa ludność przed przybyciem jednostek straży pożarnej ewakuowała część pozostałego mienia z budynku – informuje Mariusz Kozak z krośnieńskiej PSP.
Strażacy zabezpieczyli teren oraz odcięli dopływ prądu i gazu. Chronili między innymi sąsiedni (odległy o około 4 metry) budynek przed rozprzestrzenieniem się ognia. Następnie ewakuowali mienie z budynku oraz usunęli siano znajdujące się na poddaszu. Wewnątrz zadymionego budynku używali aparatów ochronnych. Jak informuje bryg. mgr inż. Mariusz Kozak, Naczelnik Wydziału Operacyjno-Rozpoznawczego KM PSP Krosno, wraz z dogaszaniem pogorzeliska cała akcja trwała około dwóch godzin.
- Według wstępnych ustaleń, wybuchł gaz ziemny, który najprawdopodobniej ulatniał się z nieszczelnej instalacji. Wszystkie szczegóły zdarzenia wyjaśnione zostaną w trakcie dalszego postępowania – informuje oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Marek Cecuła.

W działaniach udział wzięli strażacy z KM PSP w Krośnie – 3 pojazdy, 10 strażaków. Ponadto zastępy z jednostek OSP należących do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego: OSP Kombornia, OSP Korczyna, OSP Krościenko Wyżne, OSP Iskrzynia. Ponadto na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe i policję.

Artykuł opublikowany dzięki uprzejmości portalu
                                                                                                                                                     www.krosnocity.pl
                                                                                                                                                  Zdjęcia: KM PSP Krosno