Przez ostatnie kilkanaście dni w naszej miejscowości bardzo często rozbrzmiewał dźwięk syreny alarmowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wyjazdy naszych strażaków w większości przypadków spowodowane były wypalaniem traw, których częstotliwość w miesiącu Marcu była i nadal jest ogromna. Dla porównania można przybliżyć informację, iż w samym powiecie, w weekend tj. 23-25.03.2012 do pożarów strażacy wyjeżdżali aż 107 razy. Pomimo licznych apeli o rozsądek ciągle wiele osób prace porządkowe na swoim terenie zaczyna właśnie od wypalania traw. Z zagrożeniami, jakie niesie wypalanie traw można zapoznać się w artykule zamieszczonym na naszej stronie, klikając na link: http://www.ospkroscienkowyzne.cba.pl/wypalanie_traw.html. Póki co, chcielibyśmy pokrótce przedstawić kiedy i dokąd wyjeżdżali nasi strażacy w ostatnich dniach. Od dnia 19.03.2012 do 25.03.2012 wyjeżdżaliśmy do 8 zdarzeń, na tereny naszej miejscowości, Krosna, Iskrzyni, Pustyn.
     19 marca o godzinie 5:43 OSP Krościenko Wyżne zadysponowane zostało do pożaru domu w Iskrzyni na ul. Szkolnej. Działania straży polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- odcięciu dopływu prądu i gazu do budynku,
- podaniu czterech prądów wody w natarciu na palący się dach,
- ewakuacji mienia z obiektu,
- wykonaniu zaopatrzenia wodnego poprzez stworzenie punktu czerpania wody przy remizie OSP Iskrzynia,
- oddymieniu pomieszczenia strychu poprzez rozbiórkę tylnych części dachu (zatyłków),
- usunięciu na zewnątrz siana znajdującego się na strychu,
- częściowej rozbiórce więźby dachowej budynku oraz części stropu,
- dogaszeniu pogorzeliska.
W działaniach udział wzięły następujące jednostki:
1) GBA -Rt 2,5/20  Star 244 - OSP Kombornia; ilość osób: 6
2) GBA -Rt 2/17 - STAR - JRG Krosno; ilość osób: 6
3) GBA 2,5/16 Star 244 - OSP Korczyna; ilość osób: 6
4) GBM 2,5/8 Star 244 - OSP Krościenko Wyżne; ilość osób: 6
5) GCBA 8/48 - RENAULT KERAX - JRG Krosno; ilość osób: 3
6) GLB 0,2   Ford Transit  - OSP Iskrzynia; ilość osób: 6
7) SLOp - NISSAN - JRG Krosno; ilość osób: 1
Jeszcze tego samego dnia o godzinie 11:39 zastęp z naszej jednostki wezwany został do ugaszenia palącej się suchej trawy na ulicy Rzeszowskiej w Krościenku Wyżnym. Na kolejne wezwanie nie trzeba było długo czekać, gdyż o 12:36 GBM 2,5/8 Star 244 został wezwany tym razem do Pustyn. Działania strażaków polegały na ugaszeniu palącej się trawy przy użyciu tłumic.
     W środowy wieczór 21.03.2012 o godzinie 21:36 wezwani zostaliśmy na ul. Mostową w naszej miejscowości. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu stwierdzono, że pali się zgromadzone w przewoźnym kontenerze zbalowane siano. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody. Po ugaszeniu ognia siano zostało całkowicie usunięte z kontenera i dokładnie przelane wodą. W akcji udział wzięły:
1) GBA -Rt 2/17 - STAR - JRG Krosno; Ilość osób: 6
2) GBM 2,5/8 Star 244 - OSP Krościenko Wyżne; Ilość osób: 6
     23.03.2012 OSP Krościenko Wyżne brało udział w dwóch zdarzeniach, do których doszło na ul. Marynkowskiej o godzinie 14:36. Działania OSP Krościenko Wyżne polegały na ugaszeniu palącej się suchej trawy przy użyciu tłumic i łopat. Drugie wezwanie o godzinie 17:10 było również do ugaszenia palącej się trawy, tym razem na ul. Grunwaldzkiej, przy jednym z tzw. „dzikich” wysypisk śmieci.
     24 marca nasi strażacy zostali wezwani o godzinie 21:09 do ugaszenia palącej się trawy w Krościenku Wyżnym na ul. Północnej. W akcji brało udział 6 strażaków.
     Do ostatniego zdarzenia doszło w niedzielę, tj. 25.03 w Krośnie. Działania zastępów PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ugaszeniu palącej się suchej trawy na ul. Sikorskiego przy pomocy tłumic i 4 prądów wody. W akcji brały udział następujące jednostki.
1) GBA 2,5/20 Mercedes  ATEGO - OSP Turaszówka; ilość osób: 4
2) GBM 2,5/8 - STAR 244 - OSP Suchodół; ilość osób: 6