© Since 2011 OSP Krościenko Wyżne
Wszystkie treści są chronione przez prawo autorskie i nie mogą być kopiowane bez wyraźnej zgody i aktywnego odniesienia do źródła!
Boże Ciało 2012
W liturgii kościelnej, przypadające w czwartek Boże Ciało jest uroczystością ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem jego obchodów jest procesja eucharystyczna.
Uroczystość nosi nazwę Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Mało kto wie, że Boże Ciało to święto nie ustanowione przez Jezusa. Wyszło oddolnie od ludzi, którzy chcieli ukazać swoją wiarę w Chrystusa, pokazać że jest on dla nich największym skarbem a który obiecał im życie wieczne. - Chrystus powiedział: "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata". Ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Dlatego ten dzień jest tak ważny.
Wyjdziemy z Najświętszym Sakramentem na ulice i place naszego Krościenka, aby wyznać wiarę i mocniej uwierzyć, że Jezus Chrystus, Odkupiciel człowieka jest z nami aż do skończenia świata. Boże Ciało to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich. Papież Jan XXII w 1317 r. ustanowił uroczystość Bożego Ciała dla całego Kościoła, a jego termin wyznaczył na czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, a więc jest to święto ruchome wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy. W niektórych krajach może być obchodzone w inny dzień. Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii, w Niemczech. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV w. procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce. W naszym kraju Boże Ciało obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jako pierwszy obchody tego święta w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker. Boże Ciało w Polsce jest dniem wolnym od pracy.
W czwartek procesja wyruszyła z Kościoła Parafialnego w kierunku Domu Strażaka gdzie strażacy ustawili pierwszy z ołtarzy otoczony kwiatami i niejako uskrzydlony w lewej i prawej strony samochodami pożarniczymi. Na ołtarzu złożono toporki i hełmy. Następnie ul. Szkolną przez nowy most na Wisłoku udała się na stronę północną i ul. Mostową i Brzozowską powróciła pod kościół.
Dzień wcześniej w środę od godz. 17.00, kilkunastu druhów uporządkowało plac przed remizą, uprzątnięto plac przed pomnikiem Grunwaldu, oczyszczono chodnik i krawędzie jezdni z trawy i zanieczyszczeń drogowych, zawieszono na budynku flagi państwową, kościelną i związkową. Cała jednostka z pocztem sztandarowym brała udział w procesji. Tuż po zakończeniu uroczystości, już w strażnicy, Prezes OSP Krościenko Wyżne dh Zbigniew Liput podziękował wszystkim strażakom za ich wkład w przygotowanie ołtarza, zrobienie porządku w okolicy remizy oraz za liczy udział w Mszy Świętej oraz procesji.