Obchody Świąt Wielkanocnych 2019

Obchody świąt Wielkiej Nocy jak corocznie rozpoczęliśmy od uczestnictwa w nabożeństwie Wielkiego Piątku. Kompania pod dowództwem dh Naczelnika Pawła Szałankiewicza wymaszerowała do
Kościoła pw. św. Marcina w Krościenku Wyżnym tuż przed godziną 17.00.

Po zakończonym nabożeństwie strażacy rozpoczęli służbę wartowniczą przy Bożym Grobie. Nasi druhowie (Michał Zarych, Grzegorz Marszałek, Krzysztof Łącki i Marcin Niepokój) zabezpieczali również przejście drogi krzyżowej z cmentarza parafialnego do kościoła.

W Wielką Sobotę służbę wartowniczą rozpoczęliśmy już od godziny 6.00. Od samego poranka strażakom towarzyszyła młodzież z Gminnej Orkiestry Dętej.  Moment zmiany warty, uświetniany przez akompaniament orkiestry jak co roku przyciąga największą uwagę dzieci.

O godzinie 14 delegacja w składzie Marcin Michna, Mieczysław Hebda, Michał Zarych, Jarosław Kostyrka, Klaudia Kielar oraz Sebastian Pelczar udała się do druhów z OSP Pustyny w celu złożenia życzeń świątecznych.

Dalszą część obchodów stanowił udział Kompanii Honorowej pod dowództwem Prezesa ZOG ZOSP RP w Krościenku Wyżnym dh Mateusza Liputa w Nabożeństwie Wielkiej Soboty. W tym roku druhowie Jarek Kostyrka i Mieczysław Hebda przygotowali tradycyjne ognisko.

Po zakończonej Mszy Świętej strażacy kontynuowali służbę wartowniczą do godziny 22.45. Służba nie została zakłócona nawet poprzez zadysponowanie naszej jednostki do pożaru traw przy ul. Sikorskiego w Krośnie.

W Niedzielę Wielkanocną strażacy rozpoczęli świętowanie Zmartwychwstania od uruchomienia syreny alarmowej tym razem nie sygnalizując niebezpieczeństwa, ale radość ze Zmartwychwstania .
O godzinie 5.00 rozpoczęto służbę wartowniczą.
Warto nadmienić że w tym roku za służbę wartowniczą odpowiadali rozprowadzający druhowie Gabriel Glazar, Mateusz Liput, Sebastian Pelczar, Józef Półchłopek oraz Marcin Michna.

We Mszy rezurekcyjnej uczestniczyła kompania honorowa pod dowództwem dh Mateusza Liputa oraz dwa poczty sztandarowe (Damian Liput, Grzegorz Gruszka, Gabriel Glazar oraz Paweł Szałankiewicz, Marcin Michna,  Sebastian Pelczar). Ponadto w procesji rezurekcyjnej figurę i krzyż nieśli dh Stanisław Pelczar i dh Mieczysław Hebda.  Chorągwie zaś nieśli druhowie: Grzegorz Urban, Krzysztof Łącki, Kacper Liput, Michał Zarych, Arkadiusz Bargiel oraz Wojciech Adamik. Przy baldachimie asystowali zaś druhowie Andrzej Glazar Ryszard Stypuła, Jakub Jurczak oraz Marcin Niepokój.

Uroczystości świąteczne zakończyła wspólna defilada kompanii honorowej i pocztów sztandarowych oraz harcerzy w asyście Gminnej Orkiestry Dętej, a we wspólnym śniadaniu oprócz członków orkiestry udział wzięli również udział księża z parafii Krościenko Wyżne.

Na koniec pragniemy podziękować wszystkim wymienionym i tym nie wymienionym za udział w przygotowaniach jednostki do świąt, za służbę wartowniczą oraz udział w uroczystościach.

I.G.
S.P.